City shënon fitore të vuajtur ndaj Burnleyt, por i afrohet titullit

Manchester City ka marrë një fitore shumë të vështirë në udhëtim ndaj Burnleyt.


‘Qytetarët’ fituan me rezultat minimal, mjaftueshëm për t’u rikthyer në kreun e tabelës.

Me t’u futur në fushë, skuadra e Pep Guardiolës e kishte në mendje që fitorja ishte e domosdoshme, pasi çdo rezultat tjetër i sheh ata në pozitën e dytë.

Pavarësisht se e dominuan ndeshjen në tërësi, kjo fitore ishte shumë e vuajtur për ta. Ishte i zakonshmi Kun Aguero (63′), që falë ndihmës të teknologjisë së golit shënoi për rezultatin përfundimtar 0-1.

Me këtë fitore, City rikthehet në krye me 92 pikë, një më shumë se sa Liverpool që gjendet në pozitën e dytë, ku kanë mbetur edhe dy ndeshje për t’u zhvilluar.

Kampioni aktual i Premier Ligës dy ndeshjet e mbetura i luan si vendas ndaj Leicester dhe mysafir ndaj Brighton.

Ndërkohë, Burnley edhe matematikisht ka shpëtuar nga rënia.