Cristiano Ronaldo sapo ka blerë makinën më të shtrenjtë të ndërtuar ndonjëherë në botë?

Cristiano Ronaldo thuhet të jetë pronari i ri i një Bugatti La Voiture Noire –  makina më e shtrenjtë e ndërtuar ndonjëherë, transmeton Reporteri.net.


Raportet sugjerojnë se Ronaldo ka shpenzuar 11millionë euro në Bugatin unik që u prezantua për herë të parë në botë në garën e makinave të Gjenevës 2019.

Kompania luksoze franceze ndërtoi vetëm një nga super-makinat prototipë në përvjetorin e 110-të të themelimit të kompanisë.

The 260mph car is styled after the legendary Bugatti Type 57 SC Atlantic, only four of which were ever made, and is kitted out with the company's 8.0-litre turbocharged W16 engine

Makina është një interpretim modern i tipit mitik dhe legjendar Bugatti Type 57 SC Atlantik, katër prej të cilave janë ndërtuar mes viteve 1936 dhe 1938.

Bugatti ka konfirmuar se ky model tani ka një pronar, por nuk kanë pranuar t’i identifikojnë ata zyrtarisht.

Gazeta sportive spanjolle Marca raporton se pronari i ri është futbollisti legjendar, pavarësisht pretendimeve të mëparshme se ajo është blerë nga Ferdinand Piech, ish-kryetar i grupit Volkswagen.

Pronari nuk do të jetë në gjendje të shfrytëzojë makinën deri në vitin 2021, pasi kompania ende ka nevojë të finalizojë disa detaje të vogla./Reporteri.net

Initial reports suggested that the car had been bought by former Volkswagen Group chairman Ferdinand Piech, but now Spanish newspapers report that the actual buyer was the legendary footballer

The one-off La Voiture Noire (right) is pictured alongside the vehicle on which it was based, the Type 57 SC Atlantic (left)ba