Edhe një sheik në Premierligë, skuadra e madhe angleze shitet tek kushëriri i Mansour

Mike Ashley ka rënë dakord të shesë Newcastle për 350 milionë funte për kushëririn e pronarit arab të Manchester City, Sheikh Mansour.


SunSport kupton se kontratat janë nënshkruar dhe dorëzuar në Premier League mes Ashley dhe miliarderi me qendër në Dubai, Shejh Khaled bin Zayed Al Nehayan.

Ai është një anëtar i lartë i familjes mbretërore Abu Dhabi dhe vitin e kaluar dështoi në një blerje prej 2 miliardë funtash të Liverpulit.

Newcastle kishte qenë subjekt i përpjekjeve të mëparshme, por të pasuksesshme.

Por Ashley tani ka vendosur t’i japë fund kontrollit të 12 viteve të tij në Tyneside.

Një nga punët e para të Sheikut do të jetë lidhja e menaxherit Rafa Benitez me një kontratë të re.

Ai është i gatshëm të sigurojë fonde për të forcuar një skuadër që ka qenë gjithmonë në garë për të mbijetuar në Primerligë.