Te Kombëtarja e Kosovës ka pretendime se lojtarët po ftohen me të njofshëm

Kombëtarja e Kosovës U-21 do të luajë dy ndeshje në muajin qershor, ndërsa ka pasur shumë pakënaqsi pas listës së publikuar nga përzgjedhësi, Rafet Prekazi.


Kosova U-21 më 6 qershor do të luajë me Andorrën në udhëtim, ndërsa më 11 qershor në shtëpi e pret Turqinë, raporton Periskopi.

Rafet Prekazi dje publikoi listën me 25 lojtarët e ftuar për këto dy takime, derisa më pas pati shumë pakënaqsi si dhe pretendime se disa lojtarë po ftohen me të njofshëm.

Rafet Prekazi ka ftuar në Kombëtare, Donat Hasanajn, i cili është djali i z.Përparim Hasanajt[ish gjyqtari i njohur që sot është kryetar i Komisionit për Gjyqtarë në FFK].

Donat Hasanaj luan për Prishtinën, derisa këtë sezon për skuadrën e parë ai është paraqitur në vetëm 72 minuta, derisa një lojtar si Leotrim Kryeziu që ka shënuar 19 gola në 19 ndeshje me ekipin e dytë të Luganos nuk është ftuar fare nga z.Prekazi. Kujtojmë që Kryeziu me U-19 të Kosovës ka zhvilluar 6 ndeshje dhe ka shënuar 5 gola.

Foto e skrinshotuar nga faqja ‘Fansat e Futbollit Kosovar’.

Edhe pse nuk është ftuar, Kryeziut nuk i ka mbetur hatri, pasi i njëjti ka thënë se kurdo që do të ketë ftesë do të përgjigjet pozitivishit, por kështu nuk ka vepruar mesfushori i Drenicës, Atdhe Grajqevci, i cili pretendon se është injoruar nga Kombëtarja.

“Mendoj se e kam merituar të ftohem në Kombëtaren Kosova U21, sepse jam në formë të mirë. Statistikat flasin më mirë se a e meritoj apo jo ftesën, por mos ftesën time e din më mirë selektori dhe ata tjerët që janë në federatë. Unë jam i gatshëm gjithmonë të jap maksimumin”

“Me Luganon, që tani fillojmë me ekip të parë prej sezonit të ri. Kosovës i dëshiroj suksese dhe rezultate të mira” ka thënë sot Kryeziu për Kallxo.com.

Ndërsa, dje Atdhe Grejqevci ka reaguar ashpër pas publikimit të listës nga Prekazi.

“Arsyen e mos grumbullimit nuk e di as vet, sepse gjatë këtij edicioni i kam luajtur 70% të ndeshjeve, ku kam pas shumë paraqitje pozitive”, ka thënë dje Grajqevci për Gazetën Blic.

“Kur e shoh at listë, pa dashtë me nënçmu askënd – besoj që shumë se kanë meritu fare grumbullimin. Kam shënuar 3 gola dhe kam 5 asistime dhe jam mesfushor defanziv“, vazhdoi ai.

“Kam vendos që edhe nëse ftohem në të ardhmen, mos ta pranojë ftesën, sepse mendoj që jam injoruar si futbollist edhe pse ka qenë ëndërr e imja ta përfaqësojë vendin tim, por ka njerëz te tillë që t’i shuajnë ëndrrat, me apo pa qëllim”.

Kujtojmë që, Grajqevci në të kaluarën ka qenë edhe kapiten i Kombëtares U-19 të Kosovës.