Tottenham-Ajax, gjysëm finalja e parë në Champions

Sonte në Londër luhet gjysëm finalja e parë e Uefa Champions Leagu, ajo mes Tottenham dhe Ajax. Të dy ekipet vijnë surprizë deri në këtë fazë.


Tottenham arriti të eleminojë Manchester Cityn në një ndeshje të çmednur dhe plot gola, kurse Ajax në fazën e 16 eleminoi Real Madrid dhe në çerek finale eleminoi Juventusin.

Loja e bukur e hollandezëve ka bërë për vete shumë specialitë të cilët e shikojnë favorite për kalimin në finale.

Pochetino dhe Ten Hag kanë kërkuar përqëndrim maksimal nga lojtarët e tyre.

Ndeshja fillon në orën 21:00.