Xavi njofton pensionimin nga futbolli, tregon të ardhmen

Ylli spanjoll Xavi Hernandez ka vendosur të pensionohet në fund të këtij sezoni. Kjo pasi ka fituar shumë trofe me Barcelonën, po ashtu edhe me Al Sadd ku luan aktualisht, në të cilin klub u transferua në vitin 2015 duke lënë La Ligan pas shumë vitesh.


“Ky është sezoni im i fundit si lojtar, por mezi pres se çfarë do të më sjell e ardhmja si trajner”, u shpreh Xavi, duke konfirmuar se do të bëhet trajner.

“Filozofia ime si trajner është në stilin që kam zhvilluar ndër vite me Johan Cruyff dhe La Masia, dhe kjo është mënyra më e mirë për të luajtur në Barcelonë”.

“Më pëlqen t’i shikojë ekipet që e marrin iniciativën në fushë, që luajnë futboll sulmues dhe që të rikthehemi për atë që të gjithë e duam si fëmijë: posedimin në futboll”.

Xavi ka bërë 767 paraqitje me Barcelonën dhe ka shënuar 85 gola, ndërsa me Al Sadd numëron 112 paraqitje dhe ka realizuar 25 gola.