Bosi i krimit të organizuar në Veri të Kosovës takohet me vëllanë e Aleksander Vuçiqit

Biznesmeni nga veriu i Kosovës, Zvonko Veselinoviq dhe vëllai i presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, Andrej janë fotografuar së bashku në një restorant në Kopaonik, shkruan portali hulumtues KRIK.


“Në fund të marsit 2015, Red Star luajtën një lojë të basketbollit kundër Albe-s gjermane për çerekfinalet e Euroligës. Ngjarjen e kanë përcjellë edhe pesë burra nga ekrani në restorantin ‘Salas 137’ në Kopaonik … dhe në mesin e tyre ishin Veselinoviq dhe Andrej Vuçiq”, ka shkruar ky portal, pjesë e Organizatës Botërore për Raportimin e Korrupsionit (OCCRP), i cili edhe ka publikuar fotografitë.

Madje, siç thuhet tutje, ata ishin në disponim të mirë – bisedonin, pinin dhe qeshën.

Po sipas këtij portali, shkrimin e të cilit e kanë shpërndarë edhe media tjera në Serbi, një skenë e tillë normale nuk do të tërhiqte vëmendjen, megjithatë, në tryezë ishin dy burra me ndikim – një nga bota e politikës, ndërsa tjetri nga bota e krimit.

Mysafiri i cili kishte fotografuar takimin ka shpjeguar se ai ishte i befasuar për të parë këta dy së bashku pasi ai kishte lexuar se Veselinoviq ishte përshkruar si kriminel.

Ai i ka fotografuar me një telefon celular dhe ai thuhet se kishte frikë për një kohë të gjatë për të treguar fotografinë, duke shtuar se nuk kishte dëgjuar bisedën e tyre.

Ndryshe, siç shkruan portali në fjalë, Veselinoviq në raportet e policisë dhe të shërbimeve të sigurisë, tek të cilët kanë ardhur gazetarët e Krik dhe Organizatës Botërore për Raportimin e Korrupsionit (OCCRP), është i njohur si lideri i grupit që kanë të bëjnë me kontrabandimin e drogës, armëve dhe naftës, si dhe të pastrimit të parave.

Në publik, Veselinoviq pretendon se nuk merret me krimin, por ai u pasurua ligjërisht.

Megjithatë, shkruan KRIK, krahu i djathtë i tij, Milan Radoiçiq, është i dyshuar në Kosovë, se është përfshirë në vrasjen e politikanit Oliver Ivanoviq, vrasje e ndodhur në janar të vitit të kaluar.

Ndërkohë, në një bisedë telefonike me një gazetar të KRIK-it, Veselinoviç ka mohuar të ketë pasur ndonjë takim të tillë me Andrej në Kopaonik, përcjell Telegrafi.

“E kam takuar atë dikur vetëm me një përshëndetje para vitit 2012. Unë nuk e njoh, as nuk kam ndonjë kontakt me të”, citohet të ketë thënë ai.

“Nëse dikush thotë se më ka parë me të, është duke gënjyer. Ky është një tjetër dezinformim, sikurse çdo tekst rreth meje. Ju kurrë nuk keni qenë të interesuar për të vërtetën, ju keni shikuar gjithnjë për të bërë një film për të cilin jeni paguar”, ka shtuar Veselinoviq.

Dhe kur gazetarët e KRIK-ut i kanë thënë se kishin fotografi të takimit të tyre, Veselinoviq është përgjigjur: “Super, publikojeni në media. Nuk e kam parë atë, unë jam duke qëndruar prapa saj”.

Ndërsa Andrej Vuçiq nuk iu është përgjigjur thirrjeve.

KRIK shkruan se është përpjekur për të kontaktuar me të dhe përmes këshilltares së presidentit për media, Suzana Vasiljeviq, por ajo ka thënë: “Vëllai i presidentit nuk ishte një zyrtar shtetëror, dhe kështu që ne nuk jemi adresa për ta kontaktuar atë”.