Komuna e Prishtinës reagon pas shembjes së pllakës së një objekti në “Zonën Industriale”, tregon nëse do lejohet puna

Të hënën mbrëma në rrugën “Elez Berisha” në Zonë Industriale, është shembur një pjesë e pllakës së një objekti në ndërtim e sipër, me leje ndërtimore.


Për këtë rast ka dhënë detaje të reja Adonis Tahiri, drejtor i Drejtorisë së Inspekcionit në komunën e Prishtinës, shkruan Reporteri.net.

Ai thotë pala nuk mund të vazhdojë punën pa e sjellë në Drejtorinë e Inspekcionit raportin e stabilitetit të ndërtesës.

“Inspektori i zonës ka dalë në vendin e ngjarjes dhe e ka konstatuar se në proces të betonimit, është shembur një pjesë e pllakës së katit të parë. Me procesverbal, pala është obliguar që menjëherë ta sigurojë vendpunishten dhe hapësirën përreth duke i larguar pjesët e dëmtuara. Gjithashtu, pala nuk mund të vazhdojë me punët sipas lejes ndërtimore, pa e sjellë në Drejtorinë e Inspekcionit raportin e stabilitetit të ndërtesës.Procesverbali me konstatimin dhe masat e ndërmarra është përcjellë në Urbanizëm për masa shtesë, si dhe në Policinë e Kosovës tek hetuesit e rastit.
Për çdo vendim të ri, do të jeni të informuar!”, shkruan Tahiri në Facebook.

Kujtojmë se Reporteri.net mbrëmë raportoi për shembjen e kësaj pllake për çka policiz dha informatat e para.

“Rreth ores 20:30 kemi pranuar informatën se në rrugën ‘Elez Berisha’ në zonën industriale në Fushë Kosovë është shembur një pllakë nga një ndërtesë e cila është në ndërtim e sipër. Në vendin e ngjarjes menjëherë kanë dalë njësitet e nevojshme policore. Përveç dëmeve materile nuk raportohet për persona të lënduar. Lidhur me këtë ngjarje janë njoftuar institucionet kompetente”, ka deklaruar për Reporteri.net zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës Flora Ahmeti. /Reporteri.net/.

Shembet një ndërtesë në Fushë Kosovë, policia jep detajet