Kosnett tregon dhëmbët: Kosovën po e frenon korrupsioni

Ambasadori amerikan në Kosovë që në mëngjes ka zgjedhur të flas për korrupsionin në Kosovë, duke u treguar i ashpër.

Ai ka reguar lidhur me raportin e të drejtave të njeriut ku flitet për Kosovën, me ç’rast i radhiti katër arsye pse vendi gjendet në këtë situatë, shkruan Reporteri.net.

Kosnett ka përmendur korrupsionin si një prej arsyeve, më pas sulmet ndaj gazetarëve e madje edhe dëbimin e shtetasve të huaj, duke aluduar në dëbimin e gylenistëve vitin e shkuar.

“Kosova vazhdon të frenohet nga korrupsioni, sulmet ndaj gazetarëve, dëbimi i shtetasve të huaj pa proces të rregullt dhe dhuna ndaj pakicave”, ka thënë Kosnett në Tëitter.

Sidoqoftë, ambasadori i shtetit më të fuqishëm në Kosovë pati edhe një takim dje me kryeministrin Haradinaj, të cilin ky i fundit e konsideroi si takim të rregullt./Reporteri.net.