×
 • Lajme
 • Rajon

  Bora zbardh Bosnjë e Hercegovinën

  Reporteri
  17 Prill 2024 | 8:20

  Edhe pse është gjysma e dytë e prillit dhe sipas kalendarit është pranverë, mëngjesin e sotëm në kryeqytetin e Bosnje Hercegovinës çatitë janë mbuluar me borë.

  Në këto momente në pjesë të Bosnjës ende po bie ende borë.

  Në male, Igman dhe Bjelasnicë ka shumë borë. Nën mbulesën e borës janë edhe Travnik, Tuzla, Jajce.


  Mëngjesin e sotëm lokalisht në pjesët qendrore dhe lindore të Bosnjës janë shënuar reshje më të bollshme bore me mbulesë bore që herë pas here arrinte 10-15 cm në zonat e larta dhe deri në rreth 5 cm në ultësira. Si pasojë e borës së madhe dhe të lagësht, në disa vende çahen degët e pemëve dhe fiket rryma.

  Gjatë pjesës tjetër të ditës, dobësimi gradual i reshjeve do të mbetet vetëm lokal. Reshje shiu, ndërsa në zonat më të larta reshje bore. Bora gradualisht shkrihet me temperatura të ditës 6 deri në 13, në jug deri në 18 °C.

  Bhmeteo ka postuar një video nga një vend afër Banoviqit.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!