×
 • Lajme
 • Rajon

  Hill reagon për vizitën e Vulinit në Moskë: Askush mos ta legjitimojë bashkëpunimin me Kremlinin

  Reporteri
  25 Maj 2023 | 23:22
  Christopher Hill, ambasador amerikan në Beograd

  Pas raportimit se ministri i brendshëm të Serbisë, Aleksandar Vulin, ka marrë pjesë në Konferencën Ndërkombëtare të Sigurisë në Moskë, ka reaguar amabsada e ShBA-së në Beograd.

  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se askush nuk mundet ta legjitimojë agresionin rus në Ukrainë.

  “Askush nuk duhet t’i japë legjitimitet veprimit rus, duke bashkëpunuar me Kremlinin, sikur gjithçka është në rregull”, ka thënë Hill.

  “Agresioni i Rusisë kundër fqinjit të saj paqësor, Ukrainës, është i paligjshëm dhe i paarsyeshëm. Vladimir Putin filloi këtë luftë brutale. Ai mund, dhe duhet t’i japë fund menjëherë, dhe të ndalojë vdekjen dhe shkatërrimin që po shkakton lufta e tij”, ka thënë mes tjerash Hill.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!