×
 • Lajme
 • Rajon

  Nënsekretarja amerikane takohet me Vuçiqin, ia përmend Kosovën

  Reporteri
  15 Maj 2024 | 15:17

  Ndihmëssekretarja e Shtetit për Diplomacinë Publike dhe Çështjet Publike, Elizabeth M. Allen, është takuar këtë të mërkurë në Beograd me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiq.

  Në njoftim thuhet se Allen ia ka përmendur Vuçiqit, rëndësinë e normalizimit të marrëdhënieve me Kosovës, e cila sipas saj duhet të behet përmes dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

  “Nënsekretarja Allen nënvizoi rëndësinë e progresit të vazhdueshëm drejt normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën përmes Dialogut të lehtësuar nga BE-ja. Ajo theksoi rëndësinë e bashkëpunimit të vazhdueshëm për të kundërshtuar kërcënimet ndaj stabilitetit evropian dhe rajonal, si agresioni i Rusisë kundër Ukrainës dhe përpjekjet e Kremlinit për të përhapur dezinformata”, tha ajo.

  Përveç Serbinë, Ndihmëssekretarja e Shtetit për Diplomacinë Publike dhe Çështjet Publike, Elizabeth M. Allen, pritet të vizitojë, Kosovën, Maqedoninë e Veriut, e Bosnjë e Hercegovinën.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!