×
 • Lajme
 • Rajon

  Vuçiq e prezanton mandatarin për kryeministër të Serbisë

  Reporteri
  30 Mars 2024 | 18:10

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i ka propozuar Kuvendit kandidatin për kryeministër, Millosh Vuçeviqin.

  Vuçeviq është aktualisht ministër i Mbrojtjes, i cili pritet të jetë pasues i kryeministres aktuale, Ana Bërnabiq.

  Ndërsa, Ana Bërnabiq deri më tani ka qenë kryeministre e Serbisë, por që ajo tash ka kaluar në pozitën e kryetares së Kuvendit.

  Po ashtu ishte përfolur që pasuesi i Bërnabiqit do të ishte Marko Gjuriq, ish-drejtori i Zyrës Serbe për Kosovë dhe ambasadori i Serbisë në SHBA.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!