×
 • Lajme
 • Rajon

  Vuçiq telefonatë me Macron para takimit me Kurtin, e kërkon Asociacionin

  Reporteri
  21 Qershor 2024 | 14:30

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka kërkuar nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron, që zgjidhja e çështjes së Kosovës të mbetet lart në agjendën e Bashkimit Evropian, raporton Gazeta Online Reporteri.net.

  Në një njoftim në Instagram, Vuçiq njoftoi se këtë kërkesë e bëri gjatë një bisede telefonike të zhvilluar me homologun e tij francez.

  Përderisa Evropa po kalon një periudhë tranzicioni dhe pasigurie, unë theksova rëndësinë e vazhdimësisë në zgjidhjen e çështjeve me rëndësi për Serbinë, veçanërisht në lidhje me Kosovën dhe kushtet në të cilat jeton komuniteti serb i privuar nga e drejta. E ritheksova se kjo çështje duhet të vazhdojë të zërë një vend të lartë në agjendën e BE-së, me angazhim të fortë diplomatik që synon realizimin përfundimtar të Marrëveshjes së Brukselit dhe formimin e Asociacionit të Komunave Serbe, si bazë për ndërtimin e paqes së qëndrueshme dhe garantimin e sigurisë. për popullin serb”, shkroi Vuçiq.

  Ai tha se i kërkoi Macronit që “të qëndrojë pranë Serbisë në “rrugën e saj të vështirë drejt ruajtjes së paqes dhe stabilitetit, pavarësisht nga të gjitha vështirësitë me të cilat përballet në atë rrugë”.

  Kjo bisedë vjen vetëm disa ditë përpara takimit të nivelit të lartë ndërmjet Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe Vuçiq, i cili pritet të mbahet më 26 qershor në Bruksel.

  Theksova se avokimi për dialog mbetet themeli i politikës së Serbisë në marrëdhëniet rajonale dhe faktori më i rëndësishëm në zgjidhjen e çështjeve të vështira që janë para të gjithëve ne. Ne diskutuam gjithashtu nevojën për bashkëpunim strategjik në formësimin e trajektores së ardhshme të kontinentit tonë dhe të botës në tërësi, si dhe në zgjidhjen e çështjeve urgjente në lidhje me sigurinë rajonale dhe stabilitetin ekonomik”, ka shkruar Vuçiq.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!