×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Hani një vezë çdo ditë? Kjo është ajo që i bën trupit dhe shëndetit tuaj

  Reporteri
  12 Nëntor 2023 | 12:06

  Një vezë e skuqur, ose e zier për mëngjes është gjithmonë kënaqësi. Megjithatë, shpesh jemi paralajmëruar për nivelin e kolesterolit në vezë. Pra, a është e shëndetshme të hahet një vezë në ditë? Çfarë i bën trupit tuaj dhe a ka ndonjë përfitim shëndetësor?

  Kolesteroli

  Vezët përmbajnë kolesterol. Trupat tanë kanë nevojë për këtë substancë të ngjashme me yndyrën, sepse është një element i domosdoshëm kur bëhet fjalë për prodhimin e hormoneve, biliareve dhe qelizave të trupit, ndër të tjera. Një sasi e madhe e kolesterolit që na nevojitet prodhohet nga vetë trupi ynë, në mëlçi. Ne e marrim pjesën tjetër të kolesterolit që na nevojitet nga ushqimi që hamë. Një nivel shumë i lartë i kolesterolit rrit mundësinë e sëmundjeve kardiovaskulare. Kjo është arsyeja pse sasia e rekomanduar e kolesterolit në baza ditore është 300 miligramë.

  Konsumi i rekomanduar ditor

  E verdha e vezës përmban rreth 200 miligramë kolesterol, ndërsa e bardha e vezës është e lirë nga substanca. Do të keni vënë re se duke ngrënë një të verdhë veze, tashmë keni arritur pothuajse dozën e rekomanduar ditore të kolesterolit. Nëse hani një vezë në ditë dhe asnjë produkt tjetër që përmban këtë substancë, do të jeni mirë. Por edhe gjalpi, margarina, djathi, mishrat e yndyrshëm dhe të gjitha llojet e ushqimeve përmbajnë kolesterol. Pra, ngrënia e një veze në ditë është e mirë, për sa kohë që të siguroheni që pjesa tjetër e dietës tuaj të jetë e balancuar rreth kolesterolit.

  Përfitimet shëndetësore

  Ngrënia e vezëve ka shumë përfitime shëndetësore. Atletët mund të përfitojnë veçanërisht nga këto përfitime. Vezët janë plot me aminoacide esenciale dhe proteina që ndihmojnë në ndërtimin e muskujve. Ato përmbajnë gjithashtu lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme si hekur, kolinë, acid folik, squfur dhe zink, dhe vitamina B2, B12, E dhe D. Të gjitha këto gjëra së bashku përmirësojnë funksionin tonë njohës, kujtesën, rritjen natyrale të flokëve dhe thonjve dhe te të moshuarit mund të luftojnë sëmundjet e syve si katarakti dhe të ulin presionin e gjakut.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!