×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Më të dobët për 10 ditë, dieta “detox” me 10 lëvizje

  Reporteri
  04 Nëntor 2023 | 9:46

  Një rrugë për të detoksifikuar dhe tjetërsuar organizmin tuaj, duke humbur deri në 5 kg në vetëm 10 ditë.
  Ky është programi i krijuar nga nutricionisti Mark Hyman, drejtor i Qendrës Klinike Cleveland për Mjekësi Funksionale, i njohur në Shtetet e Bashkuara kryesisht për qasjen e saj funksionale, e cila synon në shërimin jo të simptomave të thjeshta, por të të gjithë trupit.

  Tani, pas librit të tij të fundit “Dieta e ekuilibrit glicemik”, ai kthehet me “Dieta detox në 10 ditë” (Mondadori), duke na mësuar sesi të rivendosim bilancin glikemik dhe të djegim dhjamin. Duke filluar pikërisht nga mënyra jonë e të ngrënit (dhe madje edhe gatimi).

  Ushqimet e ndaluara

  Nëse është e vërtetë që ne jemi ajo që hamë, atëherë duhet të pyesim veten se çfarë është me të vërtetë e mirë për ne dhe çfarë jo. Në këtë program, të hartuar dhe testuar shkencërisht nga Hyman, hapi i parë është detoksifikimi i kuzhinës suaj. Eliminimi, domethënë, i të gjithë atyre ushqimeve që na dëmtojnë.

  Harrojeni sheqerin dhe kripën dhe në vend të kësaj përqendrohuni te frutat dhe perimet e freskëta (më mirë nëse blini direkt në treg). Me pak fjalë, këshilla e tij e parë është që të përqendroheni te produktet më të natyrshme të mundshme.

  Furnizimi

  Pasi ta kuptojmë se çfarë është më e mira për të shmangur, atëherë duhet të mësojmë se ku duhet t’i blejmë ato që na nevojiten. Në libër, Dr. Hyman ndihmon ata që dëshirojnë të ndjekin rrugën e tij me një listë shumë të detajuar pazaresh që ndjek produktet natyrore dhe, për rrjedhojë, edhe stinët dhe këshillon të blejë direkt nga tregu.

  Çfarë duhet të zvogëloni

  Nëse ushqimet me sheqer duhen shmangur tërësisht, është e qartë se edhe doza e sheqerit që është e pranishme në ushqime duhet të reduktohet nëse nuk eliminohet përfundimisht. Por, edhe kafja dhe alkooli nuk janë dy aleatë për të riprogramuar trupin tuaj dhe për të humbur peshë. Rruga e Hyman do t’ju mësojë megjithatë se ka mjete të shkëlqyeshme për një mëngjes të mirë.

  Si të revolucionarizoni kuzhinën tuaj

  Nëse nuk keni dëshirë apo kohë për të gatuar, ky rrugëtim nuk është për ju. Nuk ka ushqime apo ushqim të përgatitur dhe pastaj në mënyrë të pashmangshme ju duhet të kaloni, të paktën për ato dhjetë ditë, disa kohë në kuzhinë. Por mos u shqetësoni, nuk ka përgatitje shumë të gjata ose të ndërlikuara.

  Hyman shkruan: “Nëse dini të lexoni, ju gjithashtu dini edhe të gatuani”. Atëherë kaloni disa orë (ose edhe gjysmë ore) të ditës tuaj në sobë. Libri, në fakt, ofron të gjitha recetat e nevojshme për të ndërmarrë këtë rrugë duke u dhënë mundësinë atyre që kanë më shumë përvojë për të përgatitur pjatat ideale (sidomos në mbrëmje) dhe atyre që, nuk janë shumë të dhënë pas gatimit, pjata më të thjeshta.

  Lista e blerjeve ideale

  Nëse vendosni të merrni këtë rrugë, gjithmonë keni në dorë listën e blerjeve të identifikuar nga Hyman të të gjithë atyre përbërësve bazë që janë esenciale për të përgatitur çdo gjellë. Nëse mendoni se kjo është edhe një dietë pa shije, e keni gabim. Erëzat janë më se të mirëpritura, sidomos ato detoksifikuese, të tilla si shafran i egër, trumbi ose piper i kuq. Por, edhe salcat për të cilat mund të keni qenë në dyshim. Dhe pastaj farat dhe vajrat bimore do të bëhen një domosdoshmëri.

  Por, a do të keni uri?

  Makthi me të cilin duhet të përballen të gjithë është: “A do të më sulmojë uria?” Megjithatë, Hyman siguron që në dhjetë ditë askush nuk do të duhet të vuajë, sepse është një dietë që në vend të heqjes dëshiron të riekuilibrojë sasitë dhe sidomos të rivendosë një marrëdhënie të shëndetshme me ato ushqime që na bëjnë vërtet të mirë. Atëherë ja çfarë duhet të hani gjatë një dite.

  Mëngjesi

  Nëse sipas Hyman kafe dhe prodhimet e qumështit janë shkaku i parë i inflamacionit për trupin tonë, ditën e parë të detoks filloni me një përzierje frutash dhe perimesh. Nga ai me xhenxhefil dhe kastravec deri tek ai gojëmjaltë me luleshtrydhe dhe bajame, duke kaluar te proteinat (por natyrale, në sajë të arrave, fara të kungujve dhe kërpit) dhe drithërat e kivit.

  Dreka

  Për pushimin e drekës, nga ana tjetër, ka dy opsione. Ose një supë e nxehtë, por gjithmonë e shijshme, ose ajo që Dr .Hyman e quan një super sallatë, ose një zgjedhje të bollshme të perimeve pa niseshte (si shpargu, lulelakra ose lakra e kuqe). Në çdo rast është e rëndësishme të shtoni, në mënyrë që të keni energji të nevojshme për të arritur fundin e ditës, gjithmonë disa proteina, si pulë, gjeldeti ose salmon.

  Darka

  Në këtë rast ju mund të zgjidhni nëse do të angazhoheni në përgatitjet shumë interesante, por sigurisht më të shtrenjta në aspektin e përpjekjeve dhe kohës, si kerri i kokosit me salmon ose recetave bazë që variojnë nga gjoks pule deri në salmon aziatik të salmonit i pjekur në skarë me qepë. Gjëja e rëndësishme, si për drekë, është të konsumoni proteina të shoqëruara me shumë perime (gjithmonë ato pa niseshte). Dhe për ata që nuk duan të hanë mish, ka edhe propozime vegjetariane që përfshijnë djathëra dhe rizoto në vend të proteinave të kafshëve të zakonshme.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!