×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Vdes edhe personi i dytë që iu transplantua zemra e derrit

  Reporteri
  01 Nëntor 2023 | 9:20

  Lawrence Faucette, personi i dytë i gjallë që mori një zemër derri të modifikuar gjenetikisht në një transplant, ka vdekur gjashtë javë pas procedurës eksperimentale.

  Qendra Mjekësore e Universitetit të Maryland, ku ishte kryer procedura eksperimentale, tha se zemra filloi të shfaqte shenja refuzimi ditët e fundit, raporton CNN.

  “Dëshira e fundit e Faucette ishte që ne të përfitonim sa më shumë nga ajo që kemi mësuar nga përvoja jonë, kështu që të tjerëve mund t’u garantohet një shans për një zemër të re kur një organ njerëzor nuk është i disponueshëm. Më pas ai i tha ekipit të mjekëve dhe infermierëve që u mblodhën rreth tij se ai na donte. Do të na mungojë jashtëzakonisht,” tha në një deklaratë Dr. Bartley Griffith, drejtor klinik i Programit të Xenotransplantimit Kardiak në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Maryland. Griffith kishte kryer operacionin eksperimental, transmeton gazeta online Reporteri.net.

  Një muaj pas transplantimit eksperimental të zemrës së derrit, mjekët thonë se nuk shohin shenja refuzimi ose infeksioni.

  Faucette, 58, u pranua për herë të parë më 14 shtator pasi përjetoi simptoma të dështimit të zemrës dhe iu nënshtrua transplantit eksperimental gjashtë ditë më vonë. Sëmundja e tij e zemrës dhe kushtet para-ekzistuese e bënë atë të papërshtatshëm për një transplant tradicional të zemrës njerëzore.

  Një muaj pas operacionit të tij, mjekët e tij thanë se besonin se funksioni i tij i zemrës ishte i shkëlqyer dhe kishin tërhequr çdo ilaç për të mbështetur funksionin e tij të zemrës.

  “Ne nuk kemi pasur prova të infeksioneve dhe asnjë provë refuzimi tani,” tha Griffith në atë kohë.

  Mjekët e kishin trajtuar Faucette me një trajtim eksperimental me antitrupa për të shtypur më tej sistemin imunitar dhe për të parandaluar refuzimin. Sidoqoftë, refuzimi i organeve është “sfida më e rëndësishme me transplantet tradicionale që përfshijnë edhe organe njerëzore”, tha UMMC në një deklaratë.

  Në janar 2022, Universiteti i Maryland kreuoperacionin e parë të tillë eksperimental mbi 57-vjeçarin David Bennett, i cili vdiq dy muaj pas operacionit. Ndërsa nuk kishte shenja refuzimi në javët e para pas transplantimit, një autopsi arriti në përfundimin se Bennett përfundimisht vdiq nga dështimi i zemrës nga “një grup kompleks faktorësh”, duke përfshirë gjendjen e Bennett para operacionit. Një studim rasti i publikuar në Lancet gjithashtu vuri në dukje se kishte prova të virusit të derrit që nuk ishte identifikuar më parë. /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!