×
 • Sport
 • EURO 2024

  Nedim Bajrami theu rekordin që mbahej prej 20 vitesh

  Reporteri
  16 Qershor 2024 | 12:09

  Nedim Bajrami me golin e bukur të shënuar përballë Italisë është bërë pjesë e historisë së Kampionateve Europiane. Tetovari mposhti Donnarummën pas 23 sekondash lojë.

  Duke vendosur rekordin e veçantë të golit më të shpejtë në historinë e Europianeve. Rekordi i mëparshëm i përkiste vitit 2004, në ndeshjen mes Rusisë dhe Greqisë.

  Sfidë ku Dmitri Kirichenko realizonte pas 65 sekondash.

  Në listën e 5 golave më të shpejtë në Europian bëjnë pjesë edhe suedezi Emil Forsberg.

  Me golin e shënuar ndaj Polonisë (01:22 ) në 2021.Danezi Yussuf Poulsen me golin e shënuar në po të njëjtin vit kundër Belgjikës (01:39 ). Si dhe polaku Robert Lewandowski me golin e shënuar në 2016 përballë Portugalisë (01:40 ).

  Një rekord i jashtëzakonshëm që do të jetë shumë e vështirë për t’u arritur, pasi bëhet fjalë për një kohë të pabesueshme për ndeshje të një niveli të tillë. Goli i Bajramit ishte i dyti për Shqipërinë në finalet e një Europiani pas atij të Armando Sadikut në 2016./ss/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!