Beteja e përgjakshme për Tripolin, 21 persona vriten gjatë luftimeve

Të paktën 21 persona kanë humbur jetën dhe 90 tjerë janë plagosur në luftimet që kanë ndodhur në afërsi të Tripolit, ka njoftuar mbrëmë qeveria e Libisë që është njohur ndërkombëtarisht.


Më parë Kombet e Bashkuara u kanë bërë thirrje palëve për armëpushim me qëllim që të evakuohen civilët, por pavarësisht thirrje luftimet kanë vazhduar.

Forcat nën komandën e qeverisë në Tripoli që e kanë njohur Kombet e Bashkuara, kanë njoftuar se kanë filluar operacionin “shpërthimi i vullkanit” për ta mbrojtur vendin.

Zëdhënësi i këtyre forcave nuk ka dhënë detaje të hollësishme për operacionin, që është kundërpërgjigje ndaj ofanzivës së trupave të komanduara nga komandanti Kalif Haftar, njëherit shefi i ushtrisë nacionale të Libisë.

Siç raporton BBC, në mesin e të vrarëve është edhe një mjek i Kryqit të Kuq. Kurse luftimet më të ashpra janë zhvilluar mbrëmë në aeroportin ndërkombëtar 15 kilometra larg Tripolit, ku Kalif Haftar pretendon se e kontrollon këtë zonë që dikur e kishin forcat e qeverisë. /telegrafi/.