Britania paralajmëron që të mos udhëtohet në Shri Lanka pas sulmeve terroriste

Sri Lankan security personnel inspect the debris of a van after it explodes on Monday near St. Anthony's Shrine in Colombo. Nearly 300 people died and more than 500 others were wounded after Sunday's attacks on churches and hotels.

Britania ka paralajmëruar që nuk duhet të udhëtohet për në Shri Lanka pas shpërthimeve të së dielës në ditën e Pashkëve ku vdiqën më shumë se 350 persona.


Zyra e Jashtme thotë që terroristët kanë shumë gjasa që të përpiqen që të kryejnë sërish sulme atje, dukë përfshirë edhe vendet që i vizitojnë turistët.

Tetë britanikë kanë janë vrarë në sulmet ndaj kishave dhe hoteleve në kryeqytetin e Shri Lanka, Colombo, Negombo dhe Batticaloa, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Ndërsa më shumë se 500 persona kanë mbetur të plagosur.

Sekretari i Jashtëm, Jeremy Hunt ka thënë që prioriteti i tij i parë do të jetë gjithmonë “siguria e qytetarëve britanikë që jetojnë dhe udhëtojnë jashtë vendit”.