14 përqind të pacientëve të shëruar nga Coronavirusi në Kinë, dalin sërish pozitivë

Deri në 14 përqind të pacientëve me koronavirus të rikuperuar në Kinë kanë testuar përsëri pozitiv, kanë zbuluar ekspertët mjekësorë.


Hulumtimet treguan se rreth tre deri në 14 përqind të pacientëve të mëparshëm u diagnostikuan sërish me virusin pandemik pasi ishin shëruar një herë, transmeton Reporteri.net.

Lajmi erdhi ndërsa ekspertët kanë shprehur frikën se Kina po përballet me një shpërthim të dytë të pandemisë për shkak të rritjes së numrit të rasteve të importuara si dhe ‘transportuesve të heshtur’ që nuk shfaqin simptoma.

Miliona banorë të Hubei, ish-qendra e pandemisë, tani mund të largohen nga krahina pas një bllokade dy mujore.

Mjekët zbuluan se pesë nga 147 pacientë  dolën pozitiv pas shërimit, tha Wang Wei, drejtori i Spitalit në  Wuhan për transmetuesin shtetëror CCTV.