Donald Trump zotohet për sanksione të reja në Teheran

Frika e luftës midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit është intensifikuar pasi një raketë amerikane u qëllua nga forcat iraniane.


Irani tha të enjten se ka rrëzuar aeroplanin pa pilot në hapësirën ajrore iraniane. Shtetet e Bashkuara u shprehën se avioni ishte në territorin ndërkombëtar kur u godit nga një raketë sipërfaqësore ajrore.

Ngjarjet e fundit kanë provokuar alarm ndërkombëtar dhe kanë nxitur shqetësime se mosmarrëveshja mund të përshkallëzohet në një konfrontim të hapur .