Gazetarja qëllohet për vdekje pas trazirave në qytet

Një gazetare është qëlluar për vdekje në Londonderry, Irlandë e Veriut. Policia dyshon se ishte një incident terrorist.


29-vjeçarja besohet të jetë goditur nga një plumb qorr pasi një person i armatosur hapi zjarr rreth orës 23:00, raporton DailyMail.

Republikanët e ndryshëm po fajësohen për vrasjen e gruas 29-vjeçare gjatë trazirave pasi u bënë kërkimet e policisë në zonën e Creggan-it në Derry në mbrëmjen e së enjtes. Gjithashtu u hodhën disa bomba benzene në makinat e policisë tip “Land Rover”.

Ndihmësi Shefi i Sigurimit, Mark Hamilton tha për BBC se policia po i hetonte ” të shtënat si një incident terrorist”, ndërsa ka nisur një hetim për vrasjen e gazetares, identiteti i të cilës nuk dihet.

Disa raportime thonë se problemi u shkaktua pas bastisjeve të policisë në shtëpitë në zonat e Parkut Mulroy dhe Galliagh. Trazirat janë bërë para fundjavës së Pashkëve ku republikanët shënojnë përvjetorin e Rritjes së Pashkëve të vitit 1916.

“Rritja e Pashkëve”, e njohur gjithashtu si “Rebelimi i Pashkëve”, ishte një kryengritje e armatosur në Irlandë gjatë Javës së Pashkëve në prill 1916.