‘Gjermania ta ndalojë ndarjen e Kosovës’

Për dy dekada, vendet evropiane kanë punuar ngushtë me Shtetet e Bashkuara për të zbatuar dhe mbajtur një paqe të brishtë në Ballkan. Të dyja palët kanë investuar miliarda euro për të rindërtuar dhe stabilizuar Bosnje dhe Hercegovinën dhe Kosovën, të shkatërruar nga agresioni serb dhe të dy dërguan mijëra trupa në rajon si një forcë paqeruajtëse.


Shtetet e Bashkuara dhe BE, me Gjermaninë dhe deri më tani – Mbretëria e Bashkuar në thelbin e saj, kanë një kontribut të kombinuar për progresin e mundshëm dhe stabilitet në Ballkanin Perëndimor që është i pakrahasueshëm me çdo rajon të planetit.

Megjithatë, një gabim strategjik i madh tani po shpaloset në të dy anët e Atlantikut, ku administrata e Donald Trump ka vendosur të ngrejë status quo-n dhe ti jap fund kësaj trashëgimie. Uashingtoni në anën tjetër me Serbinë ndërsa ndjek skenarin e errët për  “shkëmbim toke” me Kosovën që do të sillte zonat e banuara me serbë në Kosovë nën kontrollin serb në këmbim të njohjes së pavarësisë së Kosovës – ish-provincës së saj – si një vend i pavarur. Kështu shkruajnë autorët Kurt Bassuener dhe Toby Vogel,  bashkë-themelues dhe bashkëpunëtorë të lartë të Këshillit të Politikave për Demokratizim në Berlin. 

SHBA po ushtron presion masiv mbi Kosovën për të pranuar një marrëveshje të tillë – megjithëse mbështetësi i saj kryesor në anën e Kosovës, Presidenti Hashim Thaçi, është pothuajse plotësisht i izoluar brenda vendit në lidhje me këtë çështje. Trump padyshim ka ndjekur politikën më anti-evropiane të Amerikës në epokën e pasluftës. Por ai po ndjek vetëm një flaktë të ndezur nga shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini dhe me muskujt e SHBA-së pas saj. Mogherini po bashkëpunon me Këshillin Kombëtar të Sigurisë të Trump, NSC, në avancimin e agjendës së gjatë të Serbisë për të riorganizuar kufijtë ndërkombëtarë përgjatë vijave etnike, një axhendë e drejtuar nga Presidenti serb dhe aleati i mundshëm i BE-së, Aleksandar Vuçiq. Mogherini dhe amerikanët kanë mbajtur vendet anëtare të BE dhe aleatët e NATO-s në errësirë ​​në lidhje me këto përpjekje, thuhet më tutje në këtë shkrim, të publikuar nga Ballkan Insight.

Ligjvënësit në Kosovë janë anashkaluar nga Thaçi; në Serbi, parlamenti është i nënshtruar ndaj vullnetit të Vuçiqit. Tradita dhe procedurat e Gjermanisë pas luftës fuqizojnë ligjvënësit për të parandaluar përfundimet në praktikat demokratike. Bundestagu mund dhe duhet të qetësojë përpjekjet e BE-së duke votuar për një zgjidhje ndërpartiake sipas së cilës Serbia mund të hyjë në BE vetëm në kufijtë e saj të pranuar. Berlini duhet që në të njëjtën kohë t’i mbledhë vendet e tjera anëtare që t’i rezistojnë çdo shkëmbimi territorial midis Kosovës dhe Serbisë – dhe në Ballkanin Perëndimor më gjerësisht, pasi ato do të çonin në lëvizjet e popullsisë në mënyrë të pashmangshme, përfundon shkrimi. /Reporteri.net