Mjeku britanik i bllokuar në Itali, i bën thirrje Mbretërisë së Bashkuar që ‘të mbyllë gjithçka’ në luftën kundër koronavirusit

Një ish mjek i NHS i bllokuar në Italinë e goditur nga koronavirusi i është lutur Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar që ‘të mbyllë gjithçka’ në luftën kundër koronavirusit.


Profesori Mohamed Abu Hilal, i cili tani punon në Brescia, në veri të Italisë, u bëri thirrje zyrtarëve që të përgatisin më shumë shtretër, mjekë dhe infermierë në NHS në dritën e fiaskos që po ndodh në vendin më të goditur të Evropës, shkruan DailyMail – transmeton Reporteri.net.

Ai paralajmëroi se nuk janë vetëm të moshuarit që vdesin nga COVID-19, megjithëse shifrat sugjerojnë se janë më të prekurit.

Italia vendosi mbyllje në shkallë të gjerë në mbarë vendin të hënën, me veprime gjyqësore dhe gjobitje të kërcënuara për njerëzit që shkelin masat e parandalimit për përhapjen e koronavirusit.

Shkollat, kafenetë, parukierët dhe restorantet janë mbyllur pasi 60 milion milion banorë u thuhet të qëndrojnë në shtëpitë e tyre në masa ‘distancimi social’ në mënyrë që të frenojnë krizën e përshkallëzuar atje.

Presioni në rritje ka ngritur qeverinë për të lëvizur shpejt për të imponuar rregulla të ngjashme sepse ka frikë se Mbretëria e Bashkuar po shkon në të njëjtin drejtim si Italia, ku janë konfirmuar 15.111 raste dhe 1.016 vdekje.

Kryeministri Boris Johnson do të zhvillojë një takim urgjent dhe pritet të transferojë ‘planin e betejës’ në fazën tjetër.

Pason një rritje prej 85 vetash në çështjet e Britanisë së Madhe dje. Tani, gjithsej 460 njerëz kanë testuar pozitivë për COVID-19 në shkallë vendi, një rritje tetëfish në një javë të vetme.

/Reporteri/