Një letër lamtumire dhe arratisja e dështuar e një protestuesi nga Hong Kongu

Kina ka miratuar ligjin e sigurisë kombëtare mbi Hong-Kongun dhe personat që e shkelnin atë do të marrin dënime të ashpra nga shteti komunist.


Kjo është bërë arsyeja e largimit të shumë prej organizatorëve të protestave në Hong-Kong disa nga dëshpërimi kanë tentuar të largohen në mënyrë klandestine por janë pikasur nga autoritetet kineze dhe janë arrestuar.

Wong Wai-yin kishte shkruar një letër lamtumire për njerëzit e tij të familjes duke I kërkuar falje për të gjitha gjerat që nuk kishte arritur ti bënte për ato.

“Më vjen keq dhe faleminderit që më shoqëruat gjatë gjithë viteve”, lexohej në shënimin e shkruar me dorë që u gjet në një tavolinë në shtëpi nga gruaja e tij.

“Më vjen keq që nuk mund të eci më me ty … Ju lutemi kujdesuni për veten tuaj.”

Wong, 30 vjeç, do të përballet më akuzat e pjesëmarrjes në protesta të paligjshëm në Hong Kong të zhvilluar vitin e kaluar.

“Unë ende nuk kam pasur kohë për të rregulluar kulmin e shtëpisë sonë, por kam frikë se nuk do të kem më një shans të tillë,” shkroi ai ndër të tjera.

Wong kishte tentuar të kalonte kufirin së bashku me 11 persona të tjerë drejtë Tajvanit por ishte arrestuar nga autoritete kineze dhe frika se ai kishte vrarë veten u shua për familjarët e tij.

Ministria e jashtme e Kinës, e cila i përshkroi njerëzit si separatistë, tha se ata janë arrestuar në Shenzhen.

Carrie Lam, udhëheqësi i qytetit, u tha gazetarëve në një konferencë shtypi të Martën se të arrestuarit duhet të përballen me drejtësinë në Kinë dhe Hong Kong nuk kishin asnjë bazë ligjore për të kërkuar ndonjë të drejtë të veçantë si prezumimi i pafajësisë, gjykimi i drejtë ose përfaqësimi ligjor.

Pompeo dhe kritikë të tjerë ndërkombëtarë thonë se imponimi i Kinës i një ligji të sigurisë kombëtare në Hong Kong në qershor ka kërcënuar liritë civile të vendosura dhe sundimin e ligjit në ish koloninë britanike.

Incidenti është bërë një tjetër pikë e ndezur në marrëdhëniet SHBA-Kinë dhe ka nxitur tensionin midis Pekinit dhe Tajvanit. Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha në fillim të këtij muaji se Shtetet e Bashkuara ishin thellësisht të shqetësuara për çështjen, duke thënë se të arrestuarve u ishte mohuar hyrja te avokatët e zgjedhur prej tyre.