Numri i të vdekurve pas sulmeve në Shri Lanka u llogarit gabimisht

Numri i viktimave nga shpërthimet e së dielës në Sri Lanka janë rishikuar dhe kanë rënë nga 300 në 253, njofton Ministria e Shëndetësisë.


Për këtë gabim, Ministria fajësoi një gabim në llogaritje.

Të dielën e Pashkëve, bombarduesit goditën hotelet dhe kishat në zonën e Colombo dhe në qytetin lindor të Batticaloa.

Më parë u deklaruan se 300 persona u vranë në tetë shpërthime pranë kryeqytetit të vendit, Kolombo, transmeton Klan Kosova.

Sipas autoriteteve, 27 të vdekur ishin shtetas të huaj.

Po ashtu qindra vetë u plagosën nga shpërthimet në tre kisha dhe tre hotele.

Shpërthimet ndodhën ndërkohë që besimtarët katolikë po kremtonin Pashkët.