Policia identifikon personin që kreu sulmin e dyshuar terrorist në Holandë

Për sulmin në qendër të qytetit Utreh të Holandës, ku sulmuesi hodhi zjarr në një tramvaj të qytetit duke lënë të vdekur një person dhe duke plagosur disa të tjerë, policia dyshon se bëhet fjalë për një 37-vjeçar, fotografinë e së cilit tashmë e kanë publikuar, transmeton Reporteri.net

Bëhet fjalë për Gokman Tanisu, dhe autoritetet u bëjnë thirrje qytetarëve që ta shmangin në rast se e takojnë.

Zyrtarët policorë po ashtu u kanë bërë thirrje qytetarëve që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre, të paktën derisa situata të qetësohet.

Raportohet se Gokman Tanis është i lindur në Turqi, por deri më tani nuk ka informacione tjera.

Zëdhënësi i policisë së Holandës, Jost Lansage deklaroi sot se të shtënat në Utreh mund të jenë të lidhura me një sulm terrorist./Reporteri.net