“Princi i fjetur” i Arabisë Saudite: Në koma qe 15 vite

Ai ishte 18 vjeç kur pësoi një aksident të rëndë automobilistik në Londër. Që nga viti 2005, Al Walid bin Khalid bin Talal al Saud ka rënë në koma, gjersa prindërit e tij kanë refuzuar ta shkëpusin nga aparatura që e mban në jetë.


Familja e “princit të fjetur” të Arabisë Saudite ka qenë dëshmitare e një fatkeqësie të re këtë javë: Mohamed, një nga vëllezërit e princit, pësoi një aksident trafiku në rrethana të ngjashme si vëllai i tij.

Të afërmit e tij kanë shpërndarë në rrjetet sociale imazhet e automjetit, një makinë luksoze sportive, e djegur dhe e bërë hi, transmeton Reporteri.

Ata të dy janë nipër të miliarderit Al Walid bin Talal, një prej njerëzve më të pasur në Arabinë Saudite. Ai njihet për sjelljen e tij atipike dhe liberale, të cilën e ekspozon vazhdimisht në mediat sociale. Pronar i Kingdom Holding, revista Forbes vlerëson pasurinë e tij në 17 miliardë dollarë. Ka aksione në  Apple, Twitter, Citigroup, Four Season dhe Disney.

“Princi i fjetur” është bërë një simbol në sallat e spitalit. Për më shumë se një dekadë, ai u mbajt në një njësi të kujdesit intensiv në një spital në Rijad. Megjithatë, katër vjet më parë, ai u transferua në banesën e familjes.

Në janar, vëllai i tij Mohamed, mohoi vdekjen e Al Walid në Twitter. Vitin e kaluar, familja postoi në rrjete sociale një video ku u tha se ai kishte lëvizur kokën./Reporteri.net