Provinca e Kinës Qendrore përmbytet nga shiu, regjistrohen mbi 10 viktima

Pjesë të mëdha të provincës së Kinës Qendrore, Henan, ishin nën ujë të mërkurën, me një numër të konsiderueshëm të viktimave, në kryeqytetin e tij Zhengzhou.


Kjo pasi qyteti u përmbyt, thonë vëzhguesit e motit, gjersa shtuan se ishte shiu më i rëndë në 1000 vitet e fundit, raporton Reuters, transmeton Reporteri.net.

Me më shumë parashikime shiu në të gjithë Henanin për tre ditët e ardhshme, qeveria e Zhengzhou, një qytet me mbi 12 milionë banorë në brigjet e lumit të Verdhë, tha se 12 njerëz u raportuan të vdekur, ndërsa më shumë se 500 ishin të tërhequr në siguri.

“Uji arriti në gjoksin tim”, shkroi një i mbijetuar në rrjetet sociale. “Unë isha vërtet i frikësuar, por gjëja më e tmerrshme nuk ishte uji, por furnizimi me ajër duke u zvogëluar në karrocë”.

Për shkak të shiut, autoritetet ndaluan shërbimet e autobusëve, pasi automjetet ushqehen me energji elektrike, tha një banor i Zhengzhou me mbiemrin Guo, i cili kaloi natën në zyrën e tij, përcjell Gazeta Online “Reporteri.net”.

“Kjo është arsyeja pse shumë njerëz morën metron dhe tragjedia ndodhi,” i tha Guo Reuters.

Nga mbrëmja e së  shtunës deri në të martën vonë, 617.1 milimetra (mm) ra shi në Zhengzhou, rreth 650 km (400 milje) në jugperëndim të Pekinit. Kjo është pothuajse në të njëjtin nivel me mesataren vjetore të Zhengzhou prej 640.8 mm.

Sasia e reshjeve në Zhengzhou të dëshmuara gjatë tre ditëve ishte parë vetëm “një herë në një mijë vjet”, media lokale atje citoi meteorologët të kenë thënë.

“Përpjekjet për parandalimin e përmbytjeve janë bërë shumë të vështira,” tha Presidenti Xi Jinping të mërkurën, duke adresuar situatën në një deklaratë të transmetuar nga televizioni shtetëror.

Dhjetëra rezervuarë dhe diga gjithashtu shkelën nivelet e paralajmërimit.

Autoritetet lokale thanë se reshjet e shiut kishin shkaktuar një thyerje prej 20 metrash në digën Yihetan në qytetin Luoyang në perëndim të Zhengzhou dhe se diga “mund të shembet në çdo kohë”.

Në Zhengzhou, selia lokale e kontrollit të përmbytjeve tha se rezervuari i qytetit Guojiazui ishte thyer, por nuk kishte ende prishje të digës.

Rreth 100,000 njerëz në qytet janë evakuuar në zona të sigurta.

Sistemi i transportit të Zhengzhou mbeti i paralizuar, me shkollat ​​dhe spitalet e ndërprera nga mbushja e ujit. Disa fëmijë janë bllokuar në kopshtet e tyre që nga e marta.

Banorët e kapur nga përmbytja ishin strehuar në biblioteka, kinema dhe madje edhe muze.

“Ne kemi deri në 200 njerëz të të gjitha moshave që kërkojnë strehim të përkohshëm”, tha një personel me mbiemër Wang në Muzeun e Shkencës dhe Teknologjisë  në Zhengzhou.

Rreth 3 km larg, Spitali i Parë i Bashkuar i Universitetit Zhengzhou – më i madhi i qytetit me mbi 7,000 shtretër – ka humbur të gjithë fuqinë, madje edhe furnizimet rezervë ishin në prishje.

Spitali po garonte për të gjetur transportin për të zhvendosur rreth 600 pacientë të sëmurë në mënyrë kritike.