Rusia bëhet shteti i tretë në botë me më së shumti infeksione nga coronavirusi

Grave diggers wearing protective suits pour disinfectant on a coffin with a COVID-19 victim lowered into the grave as relatives and friends stand at a safe distance, in the special purpose for coronavirus victims section of a cemetery in Kolpino, outside St.Petersburg, Russia, Sunday, May 10, 2020. (AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Rusia vazhdon të shënojë rritje të numrit të infektuarve me COVID-19.


Rusia raportoi 11,656 raste të tjera të koronavirusit të hënën, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve në vend në 221.344, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

Rusia tani renditet e treta në botë për raste të konfirmuara, pas SHBA dhe Spanjës, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Moska është qyteti më i goditur në Rusi, me 115.909 raste.

Kryeqyteti rus pati një rritje të lartë të shkallës së vdekshmërisë muajin e kaluar, me 11.846 çertifikata vdekjeje të regjistruar, rreth 20% më të larta se një mesatare dhjetë vjeçare në prill prej 9,866 vdekjeve.

Numri i fatalitetit zyrtar të koronavirusit të Moskës është i ulët. Qyteti raportoi 658 vdekje të lidhura me Covid muajin e kaluar. Vetëm 2,0009 viktima të lidhura me virusin janë raportuar në të gjithë Rusinë.

Disa kritikë dhe ekspertë kanë thënë që niveli relativisht i ulët i vdekjeve në vend e kupton numrin e vërtetë të vdekjes së koronavirusit në Rusi, transmeton lajmi.net.

Shumë vende po përdorin statistikat e shkaktuara të vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet për të kuptuar më mirë ndikimin e pandemisë, siç janë vdekjet nga komplikimet COVID-19 ose shkaqet e mundshme indirekte të vdekjes për shkak të ambulancave të mbipopulluara dhe spitaleve.