Treni del nga binarët në Tajvan, vdesin 36 persona

Një tren që mban rreth 350 pasagjerë ka dalë nga binarët në një tunel në Tajvanin lindor, duke lënë të vdekur 36 persona dhe të lënduar dhjetëra të tjerë. Autoritetet thonë se treni ishte duke udhëtuar për të Taitung, ndërsa doli nga binarët në një tunel në veri të Hualien gjatë së premtes, shkruan BBC, transmeton Reporteri.net.


“Shërbimet tona të urgjencës janë mobilizuar plotësisht për të shpëtuar dhe ndihmuar udhëtarët dhe stafin hekurudhor të prekur”, ka shkruar presidenti i Tajvanit në Twitter, Tsai Ing-wen.

“Do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar sigurinë e tyre pas këtij incidenti zemërthyes”, ka thënë ai.