Vranë dhe murosën shqiptarin në Milano, gjykata merr këtë vendim

Gjykata e Milanos ka lënë në burg të dyshuarit që vranë dhe murosën një shqiptar 6 vite më parë në Itali. Urdhëri për ekzekutimin makabër të shqiptarit dyshohet se e dha ish e dashura e tij për shkaqe hakmarrëse.


Gjykata e Milanos ka hedhur poshtë kërkesën e katër të dyshuarve italian për vrasjen makabër të një shtetasi shqiptar në provincën e Senagos.

Gjykata e ka mohuar kërkesën e tyre pasi thuhet se ka prova të mjaftueshme të cilat përfshijnë katër italianët në vrasjen dhe më pas murosjen e shqiptarit në një vilë në Senego.

Trupi i shqiptarit të identifikuar si shtetasi, Astrit Lamaj u gjet më 19 Janar të këtij viti, ku gjatë një rikonstruksioni që po i bëhej një vile antike në komunën Senago në provincën e Milanos, shkruan shqiptarja.com.

Sipas hetuesve ngjarja ka ndodhur në janar të vitit 2013 ku urdhërin për vrasjen dhe murosjen e shqiptarit e ka dhënë ish e dashura e shqiptari pasi ajo dyshonte se Astriti e kishte vjedhur fshehurazi.

Më pas tre ekzekutorët kanë kapur Astrit Lamajt dhe e kanë mbytur me një litar. Pasi e kanë vrarë, ekzekutorët e kanë murosur në vilën ku u gjet në janar të këtij viti.