Vuçiq konsultohet me Putinin, para takimit të Berlinit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe ai rus, Vladimir Putin takohen sot në Pekin. Mediat serbe raportojnë se tema kryesore e diskutimit do të jetë Kosova, shefi i Kremlinit Puritn dhe ai Serbisë Vuçiq, sipas burime diploamtik do të konsultohen para Samitit të Berilin.


Vuçiqi ka kërkouar që të marrin mendimin e Presidenti Putin, lidhur më temat që pritne të debaton në Belin, ku ajo më kryesorja pritet të jetë, tema, lidhur më vazhdimin e dialogut në kushtet në të cilat janë kriuar, pas vendosjesë taksës.

Liderë të dhjetëra vendeve kanë arritur në Pekin për të marrë pjesë në forumin “Brezi dhe Rruga” që ka filluar më 25 prill dhe do të mbahet deri më 27 prill.

Vuçiq të enjten ishte takuar sot në mëngjes me presidentin kinez Xi Jinping në Pekin.

Kurse, presidenti serb sot ka caktuar takim me Putinin me të cilin do të diskutojë posaçërisht për çështjen e Kosovës.