Zjarri në spitalin e Rio de Janeiro, shkon në 11 numri i të vdekurve

Patients are evacuated from a burning hospital in Rio de Janeiro, Brazil, Thursday, Sept. 12, 2019. The fire forced staff to hastily evacuate patients and temporarily settle some on sheets and mattresses in the street while firefighters fought the blaze. (ANSA/AP Photo/Leo Correa) [CopyrightNotice: Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.]

Një zjarr përfshiu spitalin Badim në Rio de Janeiro një ditë më parë, duke shënuar fillimisht 9 viktima, por së fundmi raportohet se numri i të vdekurve ka shkuar në 11.


Zjarri ra në një nga dy zonat e spitalit Badim, një strukturë private në lagjen e Tijuca, në zonën veriore të Rio, ku ishin shtruar rreth njëqind pacientë.

Në një deklaratë për shtyp, përgjegjësit e spitalit kanë informuar që zjarri ra për shkak të një qarku të shkurtër në një gjenerator elektrik në godinën e vjetër, e ndërtuar 19 vjet më parë dhe tymi me shpejtësi mbuloi të gjithë ndërtesën.

Pacientët u evakuuan në godinën e dytë të spitalit, e inauguruar vitin e kaluar, thuhet në njoftim. Sipas zjarrfikësve, zjarri ra mbrëmjen e kaluar, por ende nuk është bërë një kontroll i detajuar i vendit të ngjarjes.