×
 • Extra
 • Tech&Auto

  Bugatti Chiron, fundi i një epoke

  Reporteri
  30 Maj 2024 | 16:30

  Kanë kaluar tetë vjet qëkur Bugatti Chiron nisi të prodhohej.

  Tani, me pasardhësin e tij V16 që pritet të dalë brenda pak javësh, automjeti i parë me 400 kilometra në orë do të përshëndetet me serinë e fundit Bugatti Chiron L’Ultime. Është automjeti numër 500 dhe modeli i fundit që do të dalë nga fabrika Molsheim, përcjell gazeta online Reporteri.net.

  Modeli 500 është i bazuar në atë të rregulltin Chiron Super Sport, sesa varianti plus 400 që theu çdo kufi. Do të ketë 1580 kuajfuqi, por do të ketë vetëm 300 kilometra në orë.

  L’Ultime do të ketë ngjyrë të kaltër dhe të zezë ashtu si origjinali i prezantuar në Panairin e Gjenevës gjatë vitit 2016.

  Numri 500 është i shkruar me dorë dhe shihet në disa anë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!