×
 • Extra
 • Tech&Auto

  Facebook dje ndryshoi logon, cili është dallimi

  Reporteri
  21 Shtator 2023 | 10:22

  Ndonjëherë kur bëhet fjalë për dizajnin, më pak është më shumë. Të paktën kështu pretendon Meta, kompania që qëndron pas Facebook, e cila ka publikuar logon e rifreskuar për këtë rrjet social. Sipas postimit të djeshëm në blog të kompanisë, ndryshimet e reja përfshijnë një nuancë më të errët të blusë dhe një ndryshim të lehtë në shkronjat e vogla “f”.

  Pjesë e strategjisë

  Në postim, Meta shpjegon se këto ndryshime janë pjesë e një strategjie për të “rifreskuar dizajnin e logos së Facebook-ut, duke e bërë atë më të guximshme dhe më të habitshme”. Kompania thekson se ngjyra blu më e errët u zgjodh për ta bërë më të spikatur “f”-në dhe për ta bërë dizajnin “më të aksesueshëm vizualisht”.

  Duke marrë parasysh faktin se Facebook ka më shumë se 2 miliardë përdorues aktivë në ditë, ky ndryshim mund të duket i parëndësishëm, por nuk është i parëndësishëm. Çdo ndryshim që bën Meta do të jetë menjëherë i dukshëm për një numër të madh përdoruesish, gjë që shpjegon pse ndryshimet në logo janë delikate dhe jo radikale.

  Përveç ndryshimeve në logo, Meta ka përditësuar edhe banerin në Facebook.

  “Ne përdorëm fontin tonë të personalizuar, Facebook Sans, për të ridizajnuar titullin dhe logon, në mënyrë që të arrijmë qëndrueshmëri dhe të përmirësojmë lexueshmërinë e përgjithshme në platformë” thekson Meta.

  Paleta e ngjyrave

  Gjithashtu, është përditësuar paleta e ngjyrave, si dhe dizajni i Reactions në platformë. Meta vëren se ngjyrat e reja janë krijuar për të mundësuar një “përgjigje më të lartë emocionale” dhe për t’u përshtatur me “nevojat e ndryshme të përdoruesve”.

  Kjo është vetëm faza e parë e një sërë ndryshimesh që Meta po planifikon si pjesë e rinovimit të identitetit vizual të Facebook. Sipas kompanisë, ne duhet të presim ndryshime të mëtejshme në të ardhmen.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!