×
 • Extra
 • Tech&Auto

  SpaceX akuzohet për shkarkim të paligjshëm të stafit kritik ndaj Elon Musk

  Reporteri
  04 Janar 2024 | 9:31
  Elon Musk, kryeshef ekzekutiv i SpaceX

  SpaceX është akuzuar për shkarkimin e paligjshëm të tetë punëtorëve që ishin kritikë ndaj shefit të saj multi-miliarder, Elon Musk.

  Një ankesë nga një agjenci amerikane e punës thotë se punonjësit u dërguan një letër të hapur drejtuesve të firmës në vitin 2022, duke përmendur në detaje shqetësimet në vendin e punës, shkruan BBC, transmeton Reporteri.net.

  Letra e quajti atë një “shpërqendrim dhe të sikletshme”, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

  Ankesa e një zyrtari rajonal në Bordin Kombëtar të Marrëdhënieve të Punës (NLRB) akuzoi SpaceX për shkelje të të drejtave të punëtorëve sipas ligjit federal të punës, i cili lejon bashkëpunëtorët të punojnë bashkë e të përkrahin njëri-tjetrin për kushte më të mira pune.

  Ankesa tha gjithashtu se personat e përfshirë në letrën e hapur u morën në pyetje përpara se të liroheshin nga puna.

  Avokatët e një prej ish-punonjëseve, Deborah Lawrence, thuhet se kanë akuzuar SpaceX se ka një “kulturë toksike”, ku tolerohet edhe ngacmimi./Reporteri.net

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!