×
 • Lajme
 • Lajme

  Abdixhiku: 25 vjet më parë në Prekaz, familja Jashari po e mbronte pragun e shtëpisë

  Reporteri
  06 Mars 2023 | 13:30

  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, në seancën solemne të 25 vjetorit të “Epopesë së UÇK-së”, ka thënë se 25 vjet më parë në Prekaz, familja Jashari po e mbronte pragun e shtëpisë.

  “Siç thoshte edhe Rugova, Adem Jashari dhe familja e tij po e mbronin pragun e shtëpisë. Një popull që e do lirinë, do ta fitonte atë një ditë. Thirrja e familjes Jashari kumbon edhe sot. Na vjen si thirrje për ribashkim të brendshëm dhe atdhedashuri”, ka thënë Abdixhiku.

  Ai ka thënë se qëllimi i shuarjes së familjes Jashari ishte qëllimi i shuarjes së vetë popullit të Kosovës.

  “Sot në përvjetorin e 25-të kujtojmë të gjithë të rënët për liri. I nderuari baca Rifat Jashari sot në Prekaz më tha se dhimbjen e kemi kapërcyer. Por, qëllimi i shuarjes i trungut tuaj familjar një çerek shekulli më parë, ishte qëllimi i shuarjes së vetë popullit të Kosovës”, ka shtuar Abdixhiku.

  Ai ndër të tjera ka theksuar se qëndresa e familjes Jashari ishte rilindje kombëtare.

  “Qëndresa juaj atëherë ishte rilindja jonë kombëtare. Rilindja juaj sot si familje me breza të rinj, është qëndresë e jona që na mban në rrugën përpara”, ka thënë Abdixhiku.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!