AGK dënon gjuhën linçuese të Hysen Durmishit ndaj gazetarëve

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka reaguar ndaj gjuhës linçuese të përdorur nga zyrtari i VV-së, Hysen Durmishi kundrejt gazetarëve, lidhur me raportimin e tyre për rastin e Astrit Deharit.


Përmes një shkrimi në Facebook, Durmishi, ndër të tjerë, ka kërkuar arrestimin e dy gazetarëve.

Në reagimin e AGK-së, thuhet se linçimi publik i bërë nga zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Hysen Durmishi, ndaj drejtorit të televizionit Klan Kosova, Baton Haxhiu, dhe ndaj kryeredaktorit të gazetës online Insajderi, Vehbi Kajtazi, për AGK është shqetësues dhe i papranueshëm, shkruan Reporteri.net.

“Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka pranuar me shqetësim të thellë këtë lloj kërcënimi, meqenëse është hera e tretë që reagon ndaj gjuhës së anëtarëve të Lëvizjes Vetëvendosje drejtuar gazetarëve. AGK fton këtë subjekt politik të distancohet nga kjo qasje e patoleruar ndaj kolegëve tanë dhe i bëjmë thirrje z. Hysen Durmishit që të tërheq fjalët e tij dhe të kërkoj falje publike”, thuhet ndër të tjera në reagimin e AGK-së. /Reporteri.net

AGK dënon gjuhën linçuese të Hysen Durmishit ndaj gazetarëve PRISHTINË, 26.10.2019 – Linçimi publik i bërë nga zyrtari…

Publiée par Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës – AGK sur Samedi 26 octobre 2019