×
 • Lajme
 • Lajme / Marrëdhëniet Kosovë-Zvicër

  Bislimi takoi ambasadorin zviceran: Mërgata urë lidhëse mes dy vendeve

  Reporteri
  05 Dhjetor 2023 | 19:43

  Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim ambasadorin e ri të Zvicrës në Kosovë, Jürg Sprecher, me të cilin biseduan mbi marrëdhëniet e shkëlqyeshme ndërmjet dy vendeve dhe gatishmërinë e ndërsjellët për forcimin e tyre.

  Në kumtesën për media thuhet se Bislimi i shprehu mirëseardhje në Kosovë dhe urimet për pozitën e tij të re ambasadorit Sprecher, ndërsa në fokus të takimit ishte edhe roli i rëndësishëm i mërgatës kosovare në Zvicër, e cila siç u tha, shërben si urë lidhëse mes dy vendeve.

  Ambasadori Sprecher tha se ndihet i lumtur që ndodhet në Kosovë e që do kontribuojë në thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës dhe Zvicrës. Nga ana e tij, Bislimi shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të Zvicrës, përmes projekteve e iniciativave të ndryshme, njofton Kryeministria.

  Pjesë e diskutimit ishin dhe temat mbi procesin e dialogut e zhvillimi ekonomik i vendit. Në lidhje me këtë të fundit, zëvendëskryeministri foli mbi indikatorët pozitivë ekonomikë të Kosovës dhe potencialin për rritje, thuhet në njoftim.

  Ndërsa ambasadori Sprecher në takim u shoqërua nga zëvendës ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Christoph Fuchs.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!