×
 • Lajme
 • Botë

  Assange fiton të drejtën për të kundërshtuar ekstradimin në SHBA

  Reporteri
  20 Maj 2024 | 14:45

  Themeluesi i Wikileaksit, Julian Assange mund të apelojë kundër ekstradimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka marrë vendim të hënë Gjykata e Lartë në Londër.

  Atij i është dhënë leja që të apelojë urdhrin për ta dërguar atë në SHBA me qëllim që të gjykohet për zbulimin e sekreteve ushtarake, me të cilat prokurorët kanë thënë se ka rrezikuar jetën e amerikanëve.

  Me këtë vendim të gjykatës, Assange do të jetë në gjendje që të sfidojë garancitë e SHBA-së për mënyrën se si do të zhvillohet gjykimin ndaj tij dhe nëse e drejta e tij për liri të fjalës mund të cenohet.

  Ekipi i Assange e ka cilësuar si ditë vendimtare në betejën e tij të gjatë me SHBA-në.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!