Krim i rëndë në Kroaci: Babai mbyti tre fëmijët e tij të mitur, u përpoq të vriste edhe veten

Në zonën e Mlinovës, në pjesën veriore të Zagrebit pak pas orës 02:00 të ditës së sotme, ndodhi një krim i rëndë në të cilin të paktën tre persona humbën jetën.


Sipas informacioneve jozyrtare, janë dëgjuar edhe të shtëna me armë zjarri.

Jutarnji list njofton se babai mbyti tre fëmijë, binjakët e moshës shtatëvjeçare dhe djalin në moshën katër vjeç, pas së cilës ai qëlloi veten. Ai mbijetoi dhe u transportua në spital, transmeton telegrafi.

Policia kreu një hetim deri në orët e para të mëngjesit, dhe sot në mëngjes trupat e tre fëmijëve u transportuan në Institutin e Mjekësisë Ligjore dhe Kriminologjisë, ku një autopsi do të përcaktojë shkakun e vdekjes.

Babai i fëmijëve është një konsulent financiar me përvojë i cili u diplomua në Universitetin e Donau-Universitat Krems dhe ka një diplomë master në administrimin e biznesit (MBA), ka punuar në disa kompani udhëheqëse austriake me qira, por edhe në pozicione drejtuese në Robert Bosch AG, Alcatel AG dhe të tjerët. Ai është një shtetas austriak me një adresë të përhershme kroate, dhe sipas të dhënave të disponueshme, ai ka lindur në vitin 1965.

Vlen të theksohet se prindërit e fëmijëve të vrarë ishin shkurorëzuar para disa kohe.

Policia konfirmoi për index.hr. se tre persona u vranë, por tani për tani, derisa të informojnë familjen për gjithçka, nuk duan të flasin për detajet e vrasjes dhe motivet.