×
 • Lajme
 • Botë / Zmbrapsja

  Misioni i Iranit në OKB del me deklaratë për sulmin, thotë se “çështja” ndaj Izraelit “ka përfunduar”

  Reporteri
  14 Prill 2024 | 1:05

  Irani ka thënë se sulmi i tij mbi Izraelin është përgjigje për sulmin izraelit në konsullatën e Iranit në Damask dhe se tani “çështja mund të konsiderohet e mbyllur”.

  Misioni i Iranit në Kombet e Bashkuara në New York ka thënë se sulmi ishte “përgjigje ndaj agresionit izraelit ndaj diplomacisë në Damask”.

  “Çështja mund të konsiderohet e përfunduar. Sidoqoftë, nëse regjimi izraelit bën një gabim tjetër, përgjigja e Iranit do të jetë dukshëm më e ashpër. Është një konflikt midis Iranit dhe regjimit mashtrues izraelit, nga i cili SHBA duhet të qëndrojë larg!” thuhet në deklaratën e tyre të lëshuar në  X.

  Izraeli në fillim të këtij muaji goditi një ndërtesë iraniane në kryeqytetin sirian Damask. Një zëdhënës ushtarak kishte thënë se Izraeli besonte se ndërtesa iraniane e goditur në sulm ishte një “ndërtesë ushtarake”.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!