×
 • Lajme
 • Botë / Lidhja me Rusinë

  Një i arrestuar për planifikimin e vrasjes së Zelenskyyt

  Reporteri
  18 Prill 2024 | 23:00
  Volodymyr Zelensky, Presidenti i Ukrainës

  Një polak është arrestuar dhe është akuzuar për planifikimin e vrasjes së presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, raporton BBC.

  Polaku për këtë plan kishte ndihmën e inteligjencës ruse, transmeton gazeta online Reporteri.net.

  Prokuroria polake ka bërë të ditur se i dyshuari me emrin Pawel K, ishte angazhuar në mbledhjen e informacioneve për aeroportin në Poloni që përdorej nga presidenti i Ukrainës.

  Ai është arrestuar në bazë të informacioneve të siguruara nga inteligjenca ukrainase.

  Në rast se shpallet fajtor, ai mund të dënohet me tetë vjet burgim. I dyshuari është në paraburgim.

  Sipas prokurorisë polake, Pawel K ishte në kontakt direkt me rusët e përfshirë në luftën në Ukrainë.

  Aeroporti Rzeszow-Jasionka ishte i vogël para fillimit të luftës, por është bërë i rëndësishëm për Ukrainën pas fillimit të pushtimit nga Rusia.

  Është kyç në furnizimin me armatim të Ukrainës nga Perëndimi.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!