×
 • Lajme
 • Botë

  Paralajmërimi i OKB-së: Miliona afganë do të vuajnë nga uria këtë dimër

  Reporteri
  25 Tetor 2021 | 13:51

  Miliona afganë do të vuajnë nga uria këtë dimër dhe kjo krizë humanitare mund të shmanget vetëm me veprime urgjente.

  Paralajmërimi është lëshuar nga Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve të Bashkuara. Më shumë se gjysma e popullatës, rreth 22.8 milionë njerëz, do të përballen me pasiguri akute ushqimore, teksa 3.2 milionë fëmijë nën 5 vjeç do të vuajnë nga keq ushqyerja.

  “Afganistani tani është shndërruar një ndër krizat më të këqija humanitare të botës, në mos më e keqja”, thekson Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve të Bashkuara, duke paralajmëruar se situata po degradon deri në një katastrofë. Mungesat në ushqime dhe produkte të tjera të domosdoshme erdhën pasi talebanët morën kontrollin e plotë të Afganistanit. Fuqitë perëndimore pezulluan ndihmat, ndërsa Banka Botërore dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar ndaluan pagesat për këtë vend, me arsyetim se talebanët do t’i keq menaxhonin.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!