×
 • Lajme
 • Botë

  Përmbytje masive në Dubai, paralajmërohet edhe më shumë shi

  Reporteri
  17 Prill 2024 | 8:50

  Stuhi të forta goditën Emiratet e Bashkuara Arabe të martën, duke lëshuar shiun më të madh të regjistruar ndonjëherë në vend në harkun kohor të disa orëve, ndërsa përmbytën pjesë të autostradave kryesore dhe aeroportin ndërkombëtar të Dubait.

  Agjencia shtetërore e lajmeve WAM e quajti shiun “një ngjarje historike të motit” që tejkaloi “çdo gjë të dokumentuar që nga fillimi i mbledhjes së të dhënave në 1949, transmeton gazeta online Reporteri.net.

  Shirat e dendur goditën Emiratet e Bashkuara Arabe të martën, duke përmbytur pjesë të autostradave kryesore dhe duke lënë automjetet të braktisura në rrugët në të gjithë Dubain.

  Deri në fund të së martës, më shumë se 142 milimetra reshje shiu kishin zhytur Dubain gjatë 24 orëve. Një vit mesatarisht sheh 94,7 milimetra shi në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait, më i ngarkuari në botë për udhëtime ndërkombëtare.

  Aeroporti përfundoi duke anuluar fluturimet të martën mbrëma dhe pasagjerët u përpoqën të arrinin terminalet përmes ujit të përmbytjes që mbulonte rrugët përreth.

  Shirat rekord që përmbytën Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vendet përreth, duke vrarë të paktën 18 njerëz në Oman dhe duke bllokuar transportin ajror në Dubai, pritet të vazhdojnë edhe të mërkurën, thanë autoritetet.

  Më shumë shi priten gjatë natës në Dubai dhe në të gjithë Emiratet e Bashkuara Arabe, duke filluar nga perëndimi dhe duke u përhapur në lindje, sipas qendrës së meteorologjisë.

  Në Oman, i cili kufizohet me Emiratet e Bashkuara Arabe në lindje, shiu la të vdekur paktën 18 njerëz, duke përfshirë rreth 10 nxënës të shkollës  raportoi Associated Press. Zyrtarët atje paralajmëruan se stuhi të forta me erëra të forta dhe breshër.

  Pamjet në mediat sociale treguan aeroplanët në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait i zhytur në ujë. /Reporteri.net/

   

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!