Shkëmbim zjarri mes anëtarëve të një bande dhe policisë në Meksikë, katër të vrarë, mes tyre një kalimtar

Një shkëmbim zjarri mes anëtarëve të një bande dhe forcave të zbatimit të ligjit pranë kufirit verior të Meksikës i ka marrë jetën tre anëtarëve të Kartelit të fuqishëm të Gjirit dhe një kalimtari.

Incidenti u shënua mbrëmjen e së premtes në qytetin kufitar Matamoros, kur anëtarët e ushtrisë dhe oficerët e policisë u përpoqën të ndalonin disa automjete për inspektim.

Anëtarët e bandës qëlluan mbi forcat e sigurisë dhe u vënë flakën disa makinave, ndërsa disa arritën të arratiseshin në këmbë në qendër të Matamoros.

Ky është incidenti i dytë, në Matamoros në më pak se një javë. Të dielën e kaluar, videot në rrjetet sociale treguan një sërë makinash që po kalonin me shpejtësi nëpër rrugët e qytetit dhe dëgjoheshin të shtëna.

Nga viti 2019 deri në mars të këtij viti, Matamoros është vendbanimi i një numri të madh emigrantësh, të cilët janë urdhëruar të qëndrojnë në Meksikë, ndërsa presin që të shqyrtohen kërkesat e tyre për azil në SHBA. Kjo është e përcaktuar në një protokoll që lëshoi asokohe administrata e ish-presidentit amerikan, Donald Trump.

Programi është kritikuar ashpër nga mbështetësit e emigrantëve, pasi sipas tyre, i dërgon azilkërkuesit në qytetet kufitare ku mbizotëron krimi dhe ata janë të detyruar të qëndrojnë për një kohë të gjatë derisa të shqyrtohen kërkesat e tyre.

Presidenti i SHBA, Joe Biden është përpjekur t’i japë fund programit, por qeveria e tij aktualisht po ndërmerr hapa për të respektuar një vendim gjykate që do ta mbante politikën në fuqi deri në mes të nëntorit.