×
 • Lajme
 • Botë / Në një sallë koncertesh

  Shkon në 93 numri i të vrarëve në sulmin në Moskë

  Reporteri
  23 Mars 2024 | 10:12

  Së paku 93 njerëz u vranë, pasi sulmues të armatosur qëlluan një sallë koncertesh në periferi të Moskës, thanë zyrtarët rusë.

  Autoritetet shëndetësore thanë se rreth 145 të tjerë u plagosën – prej tyre rreth 60 në gjendje kritike.

  Ngjarja ndodhi në sallën Crocus City në Krasnogorsk, mbrëmjen e së premtes.

  Drejtori i Shërbimit Federal të Sigurisë në Rusi, tha të shtunën se 11 persona janë ndaluar lidhur me sulmin në Moskë, përfshirë katër sulmues të armatosur.
  Reuters dhe agjenci të tjera lajmesh thanë se grupi militant, Shteti Islamik (IS), ka marrë përgjegjësinë për sulmin në disa kanale në Telegram, të lidhura me të.

  Sipas deklaratës së IS-it, sulmuesit “janë tërhequr në bazat e tyre”.

  Sulmi ishte më vdekjeprurësi në Rusi që nga rrethimi i shkollës në Beslan, në vitin 2004./REL

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!