Vdesin tre skiatorë nga orteku i madh në Austri

Tre skiatorë kanë humbur jetën dhe dy të tjerë kanë pësuar lëndime nga një ortek në Austrinë qendrore, thonë autoritetet.

Viktimat ishin pjesë e një grupi prej 11 skiatorësh, tetë prej të cilëve u goditën nga një ortek afërsisht 200 metra i gjerë në zonën Tëeng, në provincën Salzburg.

Tre nga skiatorët u bllokuan nga orteku, ndërsa dy të tjerë pjesërisht, tha policia rajonale në një deklaratë.

Ekipet e shpëtimit ishin në gjendje të lokalizonin dy nga të tjerët me ndihmën e pajisjeve të tyre të kërkimit, njëri ishte tashmë i vdekur dhe tjetri vdiq më vonë në një spital në Klagenfurt, shkruan Metro.co.uk.